علت بخار کردن پنجره دو جداره + راه از بین بردن بخار شیشه دو جداره در زمستان

علت بخار کردن پنجره دو جداره + راه از بین بردن بخار شیشه دو جداره در زمستان

بخار کردن پنجره دوجداره یکی از مشکلاتی است که برای ما خوشایند نیست و با بخار کردن شیشه، منظره بیرون به خوبی دیده نمی‌شود. با اینکه عرق کردن پنجره‌های ساده با شیشه‌های تک‌جداره امری عادی است اما شیشه‌های دوجداره نباید عرق کنند‌. چون این پنجره از دو لایه شیشه جداگانه تشکیل می‌شود و در حالت طبیعی نباید بخار بزند. ما در مطلب امروز قصد داریم علت بخار کردن و راه از بین بردن بخار این شیشه‌ها را بررسی کنیم؛ پس تا پایان مطلب، همراه ما باشید.

علت ایجاد بخار شیشه دو جداره

شاید شیشه دوجداره ۲ یا ۳ ساعت بخار بزند و خود به خود از بین برود. خیلی از افراد نگران می‌شوند که این شیشه‌ها عایق خود را از دست داده‌اند. حال می‌خواهیم بررسی کنیم که ایا بخار زدن شیشه، عایق شیشه دوجداره را از بین می‌برد؟! این شیشه‌ها در سه حالت ممکن است بخار بزنند برای ذکر علت ایجاد بخار، آنها را در سه حالت کلی بررسی می‌کنیم که به قرار زیر هستند:

بخار زدن پنجره دو جداره روی سطح بیرونی شیشه

اگر در جداره بیرونی شیشه، بخار زده شود مشکلی نیست و در واقع این بخار نشان دهنده آن است که عایق کاری پنجره خیلی خوب بوده و هوای گرم داخل به بیرون نفوذ نمی‌کند. هدف اصلی استفاده از این پنجره‌ها جلوگیری از بیرون رفتن انرژی است؛ چرا که به طور طبیعی با روشن کردن وسایل گرمایشی در زمستان، هزینه مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. یکی از علل اتلاف انرژی و خارج شدن گرمای داخل، شیشه‌های پنجره هستند؛ بنابراین برای جلوگیری از آن از پنجره دوجداره استفاده می‌کنند تا از خروج گرما در زمستان و خروج سرما در تابستان جلوگیری شود.‌ اگر این پنجره‌ها به خوبی عایق‌بندی شده باشند داخل پنجره با هوای گرم ارتباط دارد ولی جداره بیرونی چون با هوای سرد در ارتباط است گاهی بخار می‌زند. البته همیشه، شیشه بیرونی پنجره، بخار نمی‌زند و اگر هم دیده شود نگران کننده نیست.

بخار زدن پنجره دو جداره در سطح داخلی شیشه

اگر روی سطح شیشه‌های داخلی بخار دیده شود، علت اصلی آن متراکم شدن بخار آب در داخل ساختمان است. کارهایی مانند آشپزی، حمام کردن و دم کردن چای، بخار آب زیادی تولید می‌کند. به محض اینکه بخار آب با نقاط سرد تماس پیدا کند به قطرات ریز آب تبدیل می‌شود. پنجره‌ها یکی از جاهایی هستند که بخار در داخل تولید می‌کنند. به ویژه در ساختمان‌هایی که از تهویه خوبی برخوردار نیستند، در پنجره‌ها بخار بیشتری دیده می‌شود. اگر تهویه داخل به خوبی انجام شود این پنجره، بخار نمی‌زند.

بخار زدن پنجره دو جداره روی سطح شیشه بیرونی

اگر بین دو جدار شیشه بخار بزند یک مشکل اساسی وجود دارد. در این حالت، وجود بخار نشان دهنده این است که عایق بندی پنجره مناسب نیست. این مشکل در ساختمان‌های قدیمی که از نصب پنجره دوجداره آنها بیشتر از ۱۰ سال  گذشته است، بیشتر دیده می‌شود‌. برای این گونه موارد معمولا به علت استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن شیشه‌ها درزگیرها آسیب دیده‌اند و سبب از بین رفتن عایق بندی شده‌اند. اگر کمتر از یکسال است که این پنجره را نصب کردید و بین دو صفحه شیشه‌ای بخار می‌زند، علت آن کیفیت پایین پنجره دوجداره است. شیشه‌های دوجداره در کارخانه با دستگاه های پیشرفته و با تکنولوژی روز دنیا تولید می شوند. برای عایق‌بندی آن بین دو لایه شیشه از گاز آرگون استفاده می‌شود. این گاز از یک سوراخ به محفظه بین دو شیشه وارد می‌شود.

راه حل برای رفع بخار در شیشه دو جداره

راه حل برای رفع بخار در شیشه دو جداره

در صورتی که با بخار در بین شیشه دوجداره مواجه شدید نشان دهنده این است که این شیشه کارکرد درستی ندارد و باید توسط متخصصین نماسازه آلومینیوم نسبت به اصلاح آن اقدام فرمایید. بهترین روش از بین بردن بخار داخل شیشه دوجداره، تعویض کردن کامل آن است.

اما اگر بنا به دلایلی دوست ندارید شیشه را تعویض کنید می‌توانید از روشی که پیشنهاد می‌کنیم، کمک بگیرید. برای این منظور شیشه دوجداره را از چارچوب بیرون آورده و قسمت پایینی آن را سوراخ کنید. با ایجاد کردن این سوراخ، وقتی نور خورشید به آن برخورد می‌کند بخار آب از شیشه دوجداره خارج می‌شود. پس از اینکه بخار شیشه، کاملا پاک شد سوراخ‌های ایجاد شده را با چسب بپوشانید.

 برای سوراخ کردن اسپیسر شیشه دوجداره هم باید به نکاتی توجه کنید. اول اینکه بهتر است سوراخ را در محل تزریق گاز ایجاد کنید و دوم اینکه هنگام سوراخ کاری احتیاط کنید و مانع از ورود مواد زائد و براده به داخل شیشه دوجداره شوید. در صورتی که شیشه‌های سرویس بهداشتی، انباری  یا حمام بخار می‌زند از برچسب مات کن شیشه استفاده کنید.

سخن پایانی

بخار کردن پنجره دوجداره معمولا در هوای سرد اتفاق می‌افتد. ما در مطلب امروز بررسی کردیم که بخار کردن این شیشه‌ها در چه صورتی طبیعی است و در چه صورتی طبیعی نیست و باید برای رفع مشکل کاری انجام دهیم. شما می‌توانید برای برطرف کردن این مشکل از کارشناسان نماسازه آلومینیوم کمک بگیرید. آنها بعد از تماس شما در اسرع وقت به محل مورد نظر مراجعه می‌کنند و به بررسی علت بخار زدن شیشه‌ها می‌پردازند و اقدام به رفع مشکل می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا به سایت نماسازه سر بزنید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *