پنجره – انواع پنجره‌ها و مزایا معایب پنجره ها

پنجره

پنجره یکی از مهم‌ترین سازه‌های انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و تفریحی شناخته می‌‌‌شود. با استفاده از پنجره می‌‌توان نور را از طریق شیشه‌های شفاف آن وارد ساختمان کرد و باعث افزایش روشنایی محیط داخل ساختمان شد. در حالت کلی می‌‌‌توان گفت پنجره یکی از الزامات اصلی در ساخت ساختمان‌های مختلف به شمار می‌رود که دارای انواع مختلف است. آشنایی با هر یک از انواع پنجره و وظایف و عملکردهای آن می‌تواند به شما در درک بهتر اهمیت استفاده از پنجره کمک کند.

پنجره چیست؟

پنجره بخش بسیار مهمی از پوشش یک ساختمان را شامل می‌شود. اعم از اینکه ساختمان مورد نظر مسکونی و یا غیر مسکونی باشد. پنجره‌ها دارای انواع مختلف هستند که هریک ویژگی‌های خاصی دارند. پنجره‌ها به ‌نام نورگیر نیز شناخته می‌‌‌شوند؛ چرا که نور را به‌خوبی از خود عبور می‌‌‌دهند و باعث افزایش روشنایی منزل یا ساختمان مورد نظر می‌گردند.

علاوه بر ورود نور به داخل ساختمان، می‌‌‌توان از طریق آن با دنیای بیرون نیز ارتباط داشت. در واقع پنجره یک ارتباط بصری میان محیط داخل و محیط خارج از ساختمان را ایجاد می‌کند. علاوه  بر این، مانع از ورود گرما و سرما به محیط داخل می‌شود و در برابر هر گونه صدا، عایق فوق‌العاده‌ای می‌باشد.

نماسازه آلومینیوم یکی از برندهای شناخته شده در زمینه تولید انواع پنجره‌های مختلف است. با مراجعه به این سایت می‌توانید بهترین نوع پنجره را در ابعاد مختلف و قیمت‌های مناسب سفارش دهید و از کیفیت بالای آن، بهره‌مند شوید.

وظایف پنجره کدامند؟

پنجره دارای وظایف بسیاری است. در وهله اول به عنوان یکی از اصلی‌ترین وظایف آن، می‌توان به ورود نور طبیعی به داخل مناطق مسکونی و غیرمسکونی اشاره کرد. علاوه بر این، می‌توان مناظر خارجی را از طریق پنجره مشاهده کرد و یک ارتباط چشمی میان هر دو محیط داخلی و محیط خارجی به وجود آورد.

وجود پنجره یک تهویه مناسب و عالی است. با استفاده از آن، می‌‌‌توان هوای محیط داخل را عوض کرد. از سوی دیگر، برخی از پنجره‌ها عایق صدا و صوت هستند. از دیگر وظایف این نوع از پنجره‌ها می‌‌ توان به عدم ورود صدا به درون محیط داخلی ساختمان‌ها اشاره کرد. در نگهداری پنجره باید نکات ایمنی را رعایت کنید.

برخورد ناگهانی و پرفشار هرگونه جسم خارجی با پنجره باعث شکستن شیشه آن می‌شود که ممکن است تلفات مالی بسیاری بر جای بگذارد. حتی در صورت نزدیکی به خرده‌های شیشه، باعث ایجاد آسیب به افراد می‌شود.

میزان مقاومت شیشه پنجره به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع شیشه مورد استفاده در تهیه پنجره، خواه اینکه از انواع شیشه‌ای، پلاستیکی، شیشه‌هایی با ضریب انرژی پایین و شیشه‌های هوشمند باشد، تعداد لایه‌های شیشه مورد نیاز که به صورت تک جداره و دو جداره هستند، ضخامت لایه هوایی میان دو شیشه، مقاومت حرارتی قاب پنجره، هوابندی آن در هنگام نصب از جمله عواملی هستند که بر مقاومت شیشه پنجره تاثیر بسیار زیادی دارند.

انواع پنجره

درجه‌بندی پنجره‌ها براساس انرژی

پنجره‌ها با توجه به فاکتور کارایی انرژی به چند مورد مختلف میزان نشت هوا، ضریب گرمی ورودی تابش، ضریب عبور نور، ضریب انتقال حرارتی کلی به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. از فاکتور یا پارامتر نرخ نشت هوا که نشان‌دهنده جابه‌جایی کمتر هوا از میان درزهای پنجره است، برای مقایسه میزان کارایی پنجره استفاده می‌شود.

انواع پنجره از نظر قاب

پنجره‌ها دارای قاب‌های مختلفی هستند که هریک از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. پنجره‌ها از نظر قاب به انواع مختلف پنجره‌هایی با قاب‌های آلومینیومی ، قاب آلومینیومی ترمال بریک، قاب ترکیبی و کامپوزیتیچ، قاب فیبرگلاس، قاب چوبی، قاب عایق بندی شده و قاب پی وی سی تقسیم می‌‌‌ شوند.

انواع پنجره‌ها از لحاظ شیشه

پنجره‌ها علاوه بر داشتن قاب‌های مختلف دارای شیشه‌های متفاوتی نیز هستند. این نوع سازه باتوجه به نوع شیشه مورد استفاده و تعداد لایه‌های هریک از آنها به انواع مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از:

پنجره‌های تک جداره همراه با شیشه‌های بسیار شفاف و ساده، پنجره‌های تک جداره همراه با شیشه‌های دودی، پنجره‌های دو جداره همراه با شیشه‌های ساده و بسیار شفاف، پنجره‌های دوجداره همراه با شیشه‌های دودی، پنجره‌های دوجداره همراه با شیشه‌هایی دارای ضریب انرژِی پایین، پنجره‌های دوجداره همراه با شیشه‌های ترکیبی و پنجره‌های سه جداره همراه با شیشه‌های ترکیبی.

انواع پنجره با توجه به نحوه عملکرد

پنجره‌ها با توجه به نحوه عملکرد نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. پنجره‌های ثابت، پنجره‌های کشویی افقی، پنجره‌های کشویی عمودی، پنجره‌های لولایی قائم، پنجره‌های لولایی افقی، از انواع پنجره‌ها با توجه به نحوه عملکرد مختلف هستند.

انواع پنجره‌ها از لحاظ فناوری

پنجره‌ها از لحاظ فناوری به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. منظور از فناوری، کارایی و میزان افت حرارتی آن‌ها است. از انواع آن می‌توان به پنجره‌هایی با گازهای خنثی درمیان دو لایه آن، پنجره‌هایی با ضریب انتقال حرارتی پایین، پنجره‌هایی با پوشش شیشه‌ای کم انرژی و پنجره‌های هوشمند اشاره کرد.

شیشه‌های مورد استفاده در پنجره

شیشه‌های مورد استفاده در پنجره‌دارای انواع مختلف هستند. شیشه یکی از مهم‌ترین مصالح مورد استفاده در ساخت ساختمان به‎شمار می‌‌رود که علاوه بر تامین انرژی و نور کافی برای محیط داخل، باعث ایجاد یک ارتباط بصری با محیط بیرون می‌‌شود. در زمان‌های گذشته برای جلوگیری از اتلاف انرژی از پارچه‌ها یا پتوها استفاده می‌کردند.

اما امروزه، باپیشرفت تکنولوژی استفاده از شیشه‌های چندلایه با تجهیزات و امکانات فوق‌العاده، جای خود را به روش‌های قدیمی داده‌اند. استفاده از شیشه‌های مناسب مانع از اتلاف انرژی می‌گردد. امروزه، میزان استفاده از شیشه‌های عایق حرارتی دوجداره بسیار افزایش یافته ‌است؛ چرا که این نوع شیشه‌ها، عایق صدا و عایق حرارت هستند.

معایب و مزایای هر یک از انواع پنجره‌ها

پنجره‌ها دارای انواع مختلف پنجره‌های لولایی، محوری، کشویی و مرکب هستند. پنجره‌های فولادی دارای استحکام بالایی هستند و با هدف کاهش میزان زنگ زدگی آن‌ها، از رنگ استفاده می‌کنند. بهتر است از این نوع پنجره در مناطق مرطوب استفاده نشود؛ چرا که امکان زنگ زدگی آن بسیار بالا است.

پنجره آلومینیومی نیاز به رنگ آمیزی ندارد و می‌توان از آن در مناطق مرطوب استفاده کرد. این نوع پنجره دوام بسیار بالایی دارد. پنجره‌ها پلاستیکی دارای بالا‌ترین میزان فرم پذیری و عمر طولانی هستند. ابعاد هریک از پنجره‌ها با توجه به موقعیت جغرافیایی ساختمان مورد نظر و جهت نورگیری آن، متفاوت می‌باشند.

سخن پایانی

پنجره یکی از مهم‌ترین لوازم ساخت خانه‌های مسکونی و غیرمسکونی شناخته می‌‌شود. این نوع سازه دارای انواع مختلف است که هریک از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. از وظایف اصلی استفاده از پنجره می‌توان به ایجاد تهویه در محیط داخلی ساختمان‌های مختلف، عبور نور از محیط بیرون به محیط داخل ساختمان‌ها، امکان ایجاد ارتباط بصری میان محیط داخل و محیط خارج اشاره کرد.

4/5 - (2 امتیاز)

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سه =